Okna drewniane, pcv, alu – wybierz mądrze

Obecnie na rynku stolarki okiennej występuje mnóstwo modeli okien drewnianych, PCV oraz aluminiowych, które spełniają wysokie standardy. Każdy z tych rodzajów w zależności od preferencji posiada wiele zalet, ale również i wad. Zanim podejmiesz decyzję o ostatecznym wyborze stolarki okiennej, warto zapoznać się z ich specyfiką oraz obecnymi trendami na rynku.

Okna drewniane – zalety

Okna drewniane charakteryzują się wysoką trwałością. Odpowiednio pielęgnowane, konserwowane oraz impregnowane drewniane ramy cieszą się długim okresem użytkowania. Ponadto okna te posiadają dużą sztywność i wytrzymałość, co sprawia, że można produkować je w bardzo dużym rozmiarze. Drewniana rama skutecznie chroni przed hałasem oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto okna drewniane cechują się estetycznym wyglądem, stanowiąc gustowną ozdobę każdego wnętrza. Naturalny kolor drewna potrafi doskonale komponować się z wieloma wariantami kolorystycznymi oraz różnymi stylami aranżacji we wnętrzu budynku, jak i na zewnątrz.

Wady okien drewnianych

Główną wadą okien drewnianych jest wysoki koszt zakupu, a także późniejszy etap w użytkowaniu – ich pielęgnacja i konserwacja. Drewniane ramy, aby posłużyły przez długie lata, wymagają dodatkowych zabezpieczeń oraz konserwacji, co wiąże się ze zwiększonymi wydatkami.

Okna PCV – zalety i wady

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się okna PCV. Odbiorcy, decydując się na zakup, kierują się w znacznej mierze niską ceną w porównaniu z oknami drewnianymi, łatwością w utrzymaniu oraz dużym wyborem kolorystyki. Ponadto okna PCV nie wymagają stosowania praktycznie żadnych środków chemicznych, a ich mycie może odbywać się nawet za pomocą samej wody lub wody z płynem. Ten typ okien cechuje się również wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, jak również związków chemicznych i biologicznych. Nowoczesne okna PCV charakteryzują się dużą szczelnością. Ta cecha odbierana jest zarówno za zaletę, jak i wadę, która zależna jest od jakości oraz sprawności wentylacji pomieszczeń. Wadą okien PCV jest z pewnością brak możliwości zmiany koloru oraz napraw w zamontowanych już oknach. Bardzo ważny jest także dokładny montaż tego typu okien. Źle wykonana praca może pod wpływem wysokiej temperatury doprowadzić do blokady skrzydeł lub nawet uszkodzenia ramy.

Okna aluminiowe – dlaczego wybrać ten typ stolarki okiennej?

Okna aluminiowe w dużej mierze są wykorzystywane w budynkach użyteczności publicznej. Podstawową ich zaletą jest lekkość i trwałość materiału, z którego są wykonane. W związku z tym okna aluminiowe są znacznie mniej podatne na uszkodzenia, a także nie deformują się podczas wysokich temperatur. Plastyczność aluminium pozwala na formowanie okien w wielu różnych nietypowych rozmiarach oraz kształtach. Okna aluminiowe są również odpowiednio zabezpieczone przed korozją m.in. poprzez malowanie proszkowe, które przyczynia się do kolejnej zalety, jaką jest wybór dowolnego koloru wykończenia profili. Ten typ okien nie wymaga także specjalnej pielęgnacji czy konserwacji.

Okna aluminiowe – wady

Uszkodzona bądź zarysowana rama okien aluminiowych nie nadaje się do jej naprawy czy specjalnej renowacji. Niestety jedynym rozwiązaniem jest ich wymiana. Pomimo stosowania materiałów termoizolacyjnych podczas produkcji okien aluminiowych nie są one tak dobrymi izolatorami ciepła, jak okna drewniane czy PCV. Ponadto wykonywane na indywidualne zamówienie, z uwzględnieniem niestandardowych parametrów, są znacznie droższe niż stolarka okienna wykonana z innego materiału.

Każdy z przedstawionych typów stolarki okiennej posiada zarówno zalety, jak i wady. Choć często wybór nie jest prosty, po głębszej analizie z pewnością każdy znajdzie typ i model idealny dla siebie.

Okna

Rolety zewnętrzne

Okna

Drzwi wewnętrzne

Okna

Bramy garażowe

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne

Klamki

Drzwi wewnętrzne

Parapety

Drzwi zewnętrzne

Drzwi wewnętrzne

Drzwi zewnętrzne

Klamki

Parapety

Okna

Rynny

Okna

Rolety wewnętrzne

Podłogi

Drzwi zewnętrzne

Bramy garażowe

Drzwi zewnętrzne

Drzwi wewnętrzne

Listwy, profile

Drzwi wewnętrzne

Blachy, rynny

Drzwi wewnętrzne

Podłogi

Podłogi

Bramy garażowe

Rynny